12. edycja Moto Safety Day 29 lipca odbyła się w Gdyni!

Kultura motoryzacyjna, kształtowanie odpowiednich postaw na drodze, pokazy, m.in. symulujące wypadek drogowy z wykorzystaniem wszystkich służb ratowniczych, elektromobilność – to tylko niektóre z aspektów edukacyjnych podejmowanych podczas kolejnej edycji Moto Safety Day, która po raz pierwszy odbyła się w Gdyni, pod Patronatem Prezydenta Miasta.

Bardzo cieszymy się, że kolejna edycja, przy ogromnym wsparciu Urzędu Miasta mogła odbyć się właśnie w Gdyni. Zaangażowanie wielu instytucji oraz firm, zainteresowanie uczestników czynnym udziałem podczas wydarzenia świadczą o tym, jak ważne jest dla nas wszystkich partnerstwo na drodze, kultura motoryzacyjna oraz poszanowanie środowiska naturalnego.– podsumowała 12 edycję Elżbieta Koncka, Prezes Link PR, organizator i pomysłodawca wydarzenia.

Wydarzenie poprowadził dziennikarz motoryzacyjny Kuba Bielak. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję wziąć udział m.in. w symulacji wypadku drogowego, partnerstwa na drodze, pokazie Gdyńskiego WOPR w zakresie udzielania pierwszej pomocy i bezpiecznych zachowań nad wodą, a także korzystanie w razie potrzeby z numeru ratunkowego Plusa – 601 100 100, pokazów nowoczesnych technologii stosowanych w pojazdach hybrydowych prezentowanych przez Toyotę Walder, mobilnych stacji ładowania Mentz Electric, procedur wynajmu miejskiej sieci skuterów Blinkee oraz jazd testowych, prezentacja ekologicznych monocykli bWheel, przyjaznych rozwiązań finansowych m.in. w zakupie pojazdów zero – i niskoemisyjnych.
Ponadto – w strefie Partnera Głównego, Banku BGŻ BNP Paribas odbywało się wiele konkursów dla dzieci i dorosłych. Bank kładzie duży nacisk na ekologię, a poprzez swój udział w wydarzeniu podkreślił zaangażowanie społeczne w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Istotnym elementem tegorocznej edycji była także prezentacja zaawansowanych systemów
bezpieczeństwa w samochodach hybrydowych Toyoty, a także innowacje ekologiczne – ogniwa słoneczne ładujące akumulator pomocniczy zasilający elektronikę, oświetlenie oparte całkowicie na diodach LED oraz układ automatycznej klimatyzacji oparty na pompie ciepła.

Symulacja wypadku drogowego angażująca wszystkie służby ratownicze pokazała jak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa, jakie są konsekwencje brawury na drodze oraz jazdy po alkoholu, a także w jaki sposób skutecznie udzielić pierwszej pomocy i jak reagować w momencie wypadku. W pokazie wzięła udział Joanna Skrent z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, Tomek Kulik – Kulikowisko.pl, Piotr Kochnowicz z zespołem ratowników wolontariuszy z grupy Motopozytywni – Trójmiasto oraz Fundacji Ratownictwo Motocyklowe Polska, Komenda Miejskej Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni, karetka z firmy SIM MED – Ratownictwo Medyczne. Wrak samochodu został użyczony przez firmę JARPO z Gdyni.

W strefie bezpiecznego motocyklisty – Tomek Kulik z Kulikowiska oraz Motopozytywni – Trójmiasto uczyli jak oceniać stan poszkodowanego, jak zabezpieczyć miejsce zdarzenia, jak wezwać służby ratunkowe oraz jakie czynności wykonywać w razie wypadku czy urazu.

W strefie Pomorskiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego eksperci na co dzień szkolący i egzaminujący kandydatów na kierowców zapraszali przyszłych kierowców do odświeżenia znajomości przepisów ruchu drogowego.

Sekretarz PRBRD Jerzy Góra, który z Moto Safety Day jest związany już od 12 lat podkreślał istotę kultury motoryzacyjnej oraz wzajemnego szacunku na drodze, która jest podstawą do bezpiecznych zachowań na drogach.

Organizatorzy zadbali, by uczestnicy wydarzenia zdobyli praktyczną wiedzę poprzez zabawę i spotkania z ekspertami.

Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku stworzył specjalną strefę edukacyjną dla uczestników, w tym tor przeszkód dla dzieci. W tej strefie była także szansa na sprawdzenie swojej koordynacji ruchowej w specjalnych alkogoglach.

Bezpieczne Miasteczko Kolejowe zorganizowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe, Urząd Transportu Kolejowego oraz Straż Ochrony Kolei przyciągało wielu uczestników, którzy mieli szansę na edukację w kierunku pozytywnych zachowań przy przejazdach kolejowych. W tej strefie także odbywały się liczne konkursy, a każdy z odwiedzających miał możliwość sprawdzenia się w testach tempa reakcji czy działania błędnika. To identyczne testy, które są skierowane do maszynistów i kierowców zawodowych.

Na wydarzeniu nie zabrakło także adrenaliny – pokazy jazdy na motocyklach w wykonaniu mistrzów Cross country i Enduro oraz innych zawodników Adventure Team wzbudziły wiele emocji.

Automobilklub Morski zaprezentował samochody rajdowe oraz pojazdy zabytkowe, a także wskazywał na bezpieczeństwo w sportach motorowych.

W wydarzeniu wziął także udział Kurort Lądek – Zdrój, kładący ogromny nacisk na ekologię, wskazując jednocześnie na atrakcyjność Uzdrowiska i szeroką ofertę dla turystów.

Oprawę muzyczną wydarzenia zapewniał Dj Soober. Na scenie wystąpiły młode talenty skrzypcowe – Nadia Król oraz Maksymilian Grzelak, zaś podczas koncertu wieczornego wystąpił Tomasz Dolski w żywiołowym koncercie elektronicznym, gościnnie z Ewą Dolską.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress